Mieszkanie dla młodych

Program rozpoczął się 1 stycznia 2014 roku i potrwa przez 5 lat , tj. do końca 2018 roku.

Mieszkanie dla Młodych to program mający na celu umożliwienie singlom czy młodym małżeństwom do 35 roku życia zakup pierwszego mieszkania na specjalnych warunkach. Ograniczenie wiekowe w przypadku małżeństw dotyczy tylko jednej osoby, dzięki czemu druga może być starsza. Program ten rozpisany jest na 5 lat, rozpoczął się 1 stycznia 2014 roku i potrwa do końca 2018 roku.

 

O dopłaty mogą starać się osoby, które nie są jeszcze właścicielami lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dla rodzin i osób, które wychowują co najmniej jedno dziecko mogą liczyć na 15 procent kwoty określanej jako iloczyn powierzchni mieszkania, przy czym z dopłaty można korzystać kupując mieszkania nie większe niż 75 metrów kwadratowych. Rodziny bez dzieci, a także single mogą otrzymać maksymalnie 10 procent tej kwoty, również z zaznaczeniem, że mieszkanie nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych.

 

Program Mieszkanie dla Młodych może być szansą dla wielu singli i rodzin, których nie stać na kupno mieszkania za gotówkę. Dodatkowym atutem tego programu jest możliwość zwiększenia procentów kredytu w momencie powiększenia rodziny. Rodziny, które do 5 lat po nabyciu mieszkania powiększą się o trzecie lub kolejne dziecko otrzymają dodatkowo 5% kwoty określonej jako iloczyn powierzchni mieszkania, przy zachowaniu wcześniejszych warunków. Taka dopłata jest jednak jednorazowa.

 

Kredyty z dopłatami będą użyczane tylko przez komercyjne banki, które podpiszą porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.